Tylko dzięki miłości - Bogna Ziembicka


Tytuł: Tylko dzięki miłości
Autorka: Bogna Ziembicka
Narracja: pierwszoosobowa
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: Otwarte

Skuszona wspaniałym opisem i piękną okładką postanowiłam wydać część z mojej wypłaty, no to właśnie jak sądziłam dzieło sztuki. Był to ogromny błąd. Pieniądze wyrzucone w przysłowiowe błoto.

Co obiecuje opis ? Piękną historię miłości dwojga młodych ludzi, których uczucie została wystawione na ciężką próbę przez wojnę. Zuzanna to Polka, a Joachim to Niemiec. Pomyślałam, więc że musi być to cudowna historia, skoro akcja rozgrywa się w Krakowie w latach 30 ubiegłego wieku. Autorka jak sama pisze "stara się opowiadać tak, żeby przechodnie musieli przystanąć i słuchać. Żeby zapomnieli o całym świecie". Niestety muszę Panią rozczarować, mnie ta historia znudziła i nie miałam ochoty jej kończyć. 

Co tak naprawdę kryje książka? Historie Zuzanny, która straciła w wypadku rodziców i siostrę, ale nie pisze o tym wiele. Głównie przeżywa, jak to jest zakochana w żonatym mężczyźnie Piotrze. Pragnie żeby zostawił on swoją żonę i nowo narodzone dziecko i związał się z nią. (Panna Hulewicz ma szesnaście lat). Joachim natomiast na samym początku powieści wyjeżdża do Afryki, i tam snuje swój żywot. Ta dwójka poznają się dopiero grubo po połowie książki. Autorka na styl amerykańskich pisarzy dialogi umieściła w cudzysyłowie. Jeśli miałabym tą książkę do czegoś porównać to na myśl przychodzą mi nudne lektury, które głównie rozprawiały o stanie społecznym i politycznym naszego kraju w trakcie i przed II wojną światową. Książka jest formą pamiętnika Zuzanny i Joachima, którzy głównie piszą o swoich podróżach np.: "Heluan. Balsamiczne powietrze. Piękne wille. Ogrody. Róże." takie o to jedne krótsze, drugie dłuższe opisy znajduje się w książce Ziembickiej. Jedynie interesujące były wycinki ze starych gazet. 

W książce nie znalazłam pięknej miłości, która była mi obiecana na wstępie. Wynudziłam się podczas lektury. Nie polecam Wam tej książki. 

Ocena
3/10


Komentarze

 1. To ja się jeszcze wstrzymam z tą lekturą, mam ciekawsze pozycje na oku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm..to ja jej mówię nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O kurcze, szkoda... W takim razie odpuszczam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uuuu szkoda... bo fabuła wydawała się ciekawa....

  OdpowiedzUsuń
 5. Uuuu szkoda... bo fabuła wydawała się ciekawa....

  OdpowiedzUsuń
 6. A tak dobrze się zapowiadała. Wielka szkoda...

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydawało mi się, że książka kryje w sobie coś więcej, gdyż wiele osób ją chwaliło, lecz skoro Ty twierdzisz, że jest nudna, to chyba powstrzymam się przed czytaniem.

  OdpowiedzUsuń
 8. A miałam ją w planach.. Zatem zrezygnuję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka fatalna! W sumienie dziwi mnie tak niska ocena - nie spodziewałabym się po tej lekturze niczego niezwykłego ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Po tej ocenie widać jak potężny błąd zrobiłaś kupując tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty